Free Shipping on Domestic Orders $75+
iPhone 5 Screen
$39.99


Color
Condition: New
Part or Kit

OptionPart Onlynot selected

OptionFix Kitselected
Ready to ship
Loading...
Frequently Bought Together
Magnetic Project Mat
Sale price $19.95
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
- 30-day returns
This iPhone 5 screen replacement includes all of the small parts preinstalled in the assembly, saving time and increasing the quality of your repair.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance, front camera, and earpiece speaker functionality.
Replace a cracked or scratched front glass panel or malfunctioning LCD display on your phone. A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 640 x 1136 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket LCD |
| Luminance | > 200 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 4.0" |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Compatible Part Numbers | 821-1451-06, 821-1452, 821-1451-06, 821-1452-06 |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF118-028-7 |
California Residents: Prop 65 WARNING
Replacement Guides
iPhone 5 Screen Replacement
Learn how to replace your iPhone 5 screen. This...
Time Required:15 minutes - 1 hourDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
Compatibility
iPhone 5
A1428 GSM/LTE 4, 17 North America
A1428 GSM/LTE/AWS North America
A1429 CDMA/LTE Sprint/Verizon
Show 2 moreHide 2 models
A1429 GSM/LTE International
A1442 CDMA China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more