Free Shipping on Domestic Orders $75+
iPhone SE (1st Gen) Screen
$34.99

Color
Condition: New
Part or Kit

OptionPart Onlynot selected

OptionFix Kitselected
Ready to ship
Loading...
Frequently Bought Together
Anti-Static Project Tray
Sale price $6.95
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
- 30-day returns
This 1st generation iPhone SE screen replacement includes all of the small parts pre-installed in the assembly, saving time and increasing the quality of your repair.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance, color balance, front camera, and speaker functionality.
Replace a cracked or scratched front glass panel or malfunctioning LCD display on your 1st generation iPhone SE. A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 640 x 1136 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket LCD |
| Luminance | > 200 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 4.0" |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF327-011-3 |
California Residents: Prop 65 WARNING
Replacement Guides
iPhone SE Screen Replacement
Learn how to replace your iPhone SE screen....
Time Required:30 minutes - 1 hourDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
Compatibility
iPhone SE (1st Generation)
A1662 US AT&T/T-Mobile/Verizon
A1723 US Sprint and Global
A1724 Mainland China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more