Free Shipping on Domestic Orders $75+
iPhone 6 Screen
$49.99


Color
Condition: New
Part or Kit

OptionPart Onlynot selected

OptionFix Kitselected
Ready to ship
Loading...
Frequently Bought Together
Magnetic Project Mat
Sale price $19.95
iPhone 6 Battery
Sale price $24.99
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
- 30-day returns
This iPhone 6 screen replacement includes all of the small parts pre-installed in the assembly, saving time and increasing the quality of your repair. Fix Kit includes all the tools need to swap your busted screen.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
Replace a cracked or scratched front glass panel or malfunctioning LCD display on your iPhone 6. A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 750 x 1334 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket LCD |
| Luminance | > 400 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 4.7" |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF268-000-7 |
California Residents: Prop 65 WARNING
Replacement Guides
iPhone 6 Screen Replacement
Learn how to replace your iPhone 6 screen. This...
Time Required:20 minutes - 1 hourDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
Compatibility
iPhone 6
A1549 CDMA Verizon
A1549 GSM North America
A1586 Global Sprint
A1589 China Mobile
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more