Free Shipping on Domestic Orders $75+
iPhone 4S Screen
$39.99


Color
Condition: New
Part or Kit

OptionPart Onlynot selected

OptionFix Kitselected
Only 3 left in stock
Loading...
Frequently Bought Together
iFixit iPhone 4 and 4S Screen Protector
Sale price $2.99
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
- 30-day returns
The iPhone 4S screen replacement includes all of the small parts pre-installed in the assembly, saving time and increasing the quality of your repair.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
Replace a cracked or scratched front glass panel or malfunctioning LCD display on your iPhone 4S. A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel and restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 640 x 960 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket LCD |
| Luminance | > 200 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 3.5" |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Compatible Part Numbers | 821-0999, 821-0695 |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF115-000-11 |
California Residents: Prop 65 WARNING
Replacement Guides
iPhone 4S Screen Replacement
Use this guide to replace the screen on your...
Time Required:1 - 2 hoursDifficulty:Difficult
How to fix an iPhone 4S that won't turn on or charge
Time Required:1 minute - 1 hourDifficulty:Very easy
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
Compatibility
iPhone 4s
A1387 GSM/CDMA/16GB
A1387 GSM/CDMA/32GB
A1387 GSM/CDMA/64GB
A1387 GSM/CDMA/8GB
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more