Free Shipping on Domestic Orders $75+
iPhone 11 Screen
$74.99

Condition: New
Part or Kit

OptionPart Onlynot selected

OptionFix Kitselected
Ready to ship
Loading...
Frequently Bought Together
Grip Glass iPhone XR and 11 Screen Protector
Sale price $8.99
iPhone 11 Display Assembly Adhesive
Sale price $4.99
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
- 30-day returns
Replace a scratched or cracked front panel glass digitizer screen or a malfunctioning "Liquid Retina" LCD display. This part is compatible with an iPhone 11.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 6.1 inch “Liquid Retina” LCD multitouch display.
A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 828 x 1792 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket In-Cell LCD |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 6.1" |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF426-000-2 |
California Residents: Prop 65 WARNING
Replacement Guides
iPhone 11 Screen Replacement
If your iPhone 11 screen is cracked, not...
Time Required:40 minutes - 2 hoursDifficulty:Moderate
iPhone 11 Series Non-Genuine Screen Warning/Important Display Message - 100% Fix
This is a professional-level repair that...
Time Required:2 hoursDifficulty:Very difficult
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
Compatibility
iPhone 11
A2111 US/Canada
A2221 Global
A2223 China/Hong Kong
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more