Free Shipping on Domestic Orders $75+
iPhone 14 Pro Screen
$89.99

Condition: New
Display Panel
Part or Kit

OptionPart Onlynot selected

OptionFix Kitselected
Ready to ship
Loading...
Frequently Bought Together
iPhone 14 Pro Battery
Sale price $44.99
Grip Glass Ultra iPhone 14 Pro Screen Protector
Sale price $9.99
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
- 30-day returns
Replace a scratched or cracked front panel glass digitizer screen or a malfunctioning display with an aftermarket LCD. This part is compatible with an iPhone 14 Pro.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 6.1 inch LCD 1170 x 2532 multitouch display offering an economical option for those trying to save while still wanting a quality product. This screen will be a little darker, the resolution a little lower, and will not have the distinct color of an OLED display.
A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 1179 x 2556 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket In-Cell LCD |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 6.1" |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 80 Hz |
| iFixit Part Number | IF240-002-7 |
California Residents: Prop 65 WARNING
Replacement Guides
iPhone 14 Pro Screen Replacement
If your iPhone 14 Pro screen is cracked, not...
Time Required:1 - 2 hoursDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Same day shipping if ordered by 4PM Eastern.
Compatibility
iPhone 14 Pro
A2650 US
A2889 Canada/Mexico/Japan/Saudi Arabia
A2890 Global
Show 2 moreHide 2 models
A2891 Russia
A2892 China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more