AmazonBasics B0050BPWBQ Activation Sensor Replacement
What you need
    • The unit head needs to be switched to the off position and unplugged before any disassembly.
    • Remove seven 11 mm Phillips #1 screws from the underside of the head unit.
    • Remove two 50 mm Phillips #1 screws from the middle of the underside of the head unit.
  3. AmazonBasics B0050BPWBQ Activation Sensor Replacement: step 3, image 1 of 1
    • Lay the back panel away from the front panel on a flat surface.
    • Find the green control board that is located next to the shredding motor.
    • Remove two 11 mm Phillips #1 screws located on opposite sides of the control board.
    • You may need to move wires over to find the screws.
    • Unit may be greasy so you may want to grab paper towels/rag when completing these next steps.
    • Locate the large white gears on the side of the shredding unit.
    • Remove two 15 mm Phillips #1 screws that hold the motor in place.
    • Locate the three washers on the metal triangle piece.
    • Pull the metal triangle away from the gears.
    • Remove the middle gear from the shredding unit.
    • Remove the top gear that was located under the middle gear.
    • Pull the last gear away from the metal shredding unit.
    • Remove the last 15 mm Phillips #1 screw from the plastic triangle piece on the side of the shredding unit.
    • Upon removal of last screw, the motor will become detached.
  10. AmazonBasics B0050BPWBQ Activation Sensor Replacement: step 10, image 1 of 1
    • Remove the 15 mm Phillips #1 screw located on the metal side plate of the shredding unit.
    • Remove the 15 mm Phillips #1 screw located on the plastic side plate of the shredding unit.