Free delivery on orders over £65*
iPhone X Screen
£64.99

Condition
Display Panel
Part or Kit

OptionFix Kitselected

OptionPart Onlynot selected
Ready to dispatch from Germany
Loading...
Frequently Bought Together
iPhone X Battery
Sale price £32.99
Grip Glass iPhone X, XS and 11 Pro Screen Protector
Sale price £8.99
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Dispatched within 24 hours, except weekends and bank holidays. Import VAT and duties included.
- 14-day returns
This iPhone X screen replacement includes all of the small parts pre-installed in the assembly, saving time and increasing the quality of your repair. Fix kit includes all the tools and adhesive needed to swap your busted screen.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 5.8 inch OLED multitouch 1125 x 2436 display featuring active-matrix organic light-emitting diode (AMOLED) technology; a significant improvement over more standard liquid crystal displays (LCD).
- Make your installation quick and easy. There is no measuring, cutting, trimming, or shaping needed with the custom cut display adhesive included.
Replace a cracked or scratched front glass panel or malfunctioning OLED display on your iPhone X. A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 1125 x 2436 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket Hard OLED |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7200K |
| Diagonal Size | 5.8" / 14.73cm |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF377-051-7 |
Replacement Guides
iPhone X Screen Replacement
Cracked screen? Touch not working? Bad OLED...
Time Required:1 - 2 hoursDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast delivery
Dispatched within 24 hours, except weekends and bank holidays. Import VAT and duties included.
Compatibility
iPhone X
A1865 Verizon/Sprint/China
A1901 AT&T/T-Mobile/Global
A1902 Japan
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more