Free shipping on orders over €65*
iPhone XS Screen
€59.95


Condition: New
Display Panel
Part or Kit

OptionFix Kitnot selected

OptionPart Onlyselected
Ready to ship from Germany
Loading...
Frequently Bought Together
Grip Glass iPhone X, XS and 11 Pro Screen Protector
Sale price €8.95
iPhone XS Battery
Sale price €39.95
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
- 14-day returns
This iPhone XS screen replacement includes all of the small parts pre-installed in the assembly, saving time and increasing the quality of your repair.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 5.8 inch OLED multitouch 2436×1125 display featuring active-matrix organic light-emitting diode (AMOLED) technology; a significant improvement over more standard liquid crystal displays (LCD). This screen measures up closest to the original OLED display specifications.
Replace a cracked or scratched front glass panel or malfunctioning OLED display on your iPhone XS. A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 1125 x 2436 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket Hard OLED |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7200K |
| Diagonal Size | 5.8" / 14.73cm |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF406-017-8 |
Replacement Guides
iPhone XS Screen Replacement
If your iPhone XS screen is cracked, not...
Time Required:1 - 2 hoursDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
Compatibility
iPhone XS
A1920 US/Canada
A2097 Global
A2098 Japan
A2100 China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more