Free shipping on orders over €65*
iPhone XS Screen
€104.95


Condition: New
Display Panel
Part or Kit

OptionFix Kitnot selected

OptionPart Onlyselected
Only 9 left in stock
Loading...
Frequently Bought Together
Grip Glass iPhone X, XS and 11 Pro Screen Protector
Sale price €8.95
iPhone XS Battery
Sale price €39.95
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
- 14-day returns
This iPhone XS screen replacement includes all of the small parts pre-installed in the assembly, saving time and increasing the quality of your repair.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 5.8 inch OLED multitouch 2436×1125 display featuring active-matrix organic light-emitting diode (AMOLED) technology; a significant improvement over more standard liquid crystal displays (LCD). This screen measures up closest to the original OLED display specifications.
Replace a cracked or scratched front glass panel or malfunctioning OLED display on your iPhone XS. A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 1125 x 2436 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket Soft OLED |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7200K |
| Diagonal Size | 5.8" / 14.73cm |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF406-017-5 |
Replacement Guides
iPhone XS Screen Replacement
If your iPhone XS screen is cracked, not...
Time Required:1 - 2 hoursDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
Compatibility
iPhone XS
A1920 US/Canada
A2097 Global
A2098 Japan
A2100 China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more