Free shipping on orders over €65*
iPhone 7 LCD and Digitizer
€24.95


Color
Condition: New, Premium
Part or Kit: Part Only
Ready to ship from Germany
Loading...
Frequently Bought Together
Magnetic Project Mat
Sale price €19.95
iPhone 7 Display Assembly Adhesive
Sale price €4.95
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
- 14-day returns
Replace a scratched or cracked front glass panel or malfunctioning display. This part is preferred by repair professionals.
Our Premium screens are all hand tested here in the USA. We test, track, and guarantee every one of our Premium replacement iPhone screens to ensure you get the best part every time. We back that up with our Lifetime Guarantee as well.
Learn more about how iFixit provides the most reliable iPhone screens.
| Resolution | 750 x 1334 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket LCD |
| Luminance | > 450 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 4.7" / 11.94cm |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF332-006-1 |
Replacement Guides
iPhone 7 LCD and Digitizer Replacement
For an easier repair, use our fix kit and...
Time Required:40 minutes - 2 hoursDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
Compatibility
iPhone 7
A1660 Verizon/Sprint/China
A1778 AT&T/T-Mobile/Global
A1779 Japan
A1780 China Mobile
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more