Free shipping on orders over €65*
iPhone 16 Screen
€189.95

Condition: New
Display Panel
Part or Kit

OptionFix Kitselected

OptionPart Onlynot selected
Only 6 left in stock
Loading...
Frequently Bought Together
Magnetic Project Mat
Sale price €19.95
Clampy - Anti-Clamp
Sale price €24.95
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
- 14-day returns
Replace a scratched or cracked front panel glass digitizer screen or a malfunctioning Super Retina XDR OLED display. This part is compatible with an iPhone 16.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 6.1 inch OLED multitouch 1179 x 2556 display featuring organic light-emitting diode (OLED) technology; a significant improvement over more standard liquid crystal displays (LCD). This screen measures up closest to the original OLED display specifications.
A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 1179 x 2556 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket Soft OLED |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7200K |
| Diagonal Size | 6.1" / 15.5cm |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF494-008-2 |
Replacement Guides
iPhone 16 Screen Replacement
Use this guide to replace a broken, cracked, or...
Time Required:45 minutes - 1 hourDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
Compatibility
iPhone 16
A3081 US
A3286 CA/MX/JP/SA
A3287 Global
A3288 China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more