Free shipping on orders over €65*
iPhone 15 Pro Max Screen
€189.95


Condition: New
Display Panel
Part or Kit

OptionFix Kitnot selected

OptionPart Onlyselected
Ready to ship from Germany
Loading...
Frequently Bought Together
iPhone 15 Pro Max Display Assembly Adhesive
Sale price €4.95
Grip Glass Ultra iPhone 15 Pro Max Screen Protector
Sale price €9.95
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
- 14-day returns
Replace a scratched or cracked front panel glass digitizer screen or a malfunctioning Super Retina XDR OLED display. This part is compatible with an iPhone 15 Pro Max.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 6.7 inch OLED multitouch 1290 x 2796 display featuring organic light-emitting diode (OLED) technology; a significant improvement over more standard liquid crystal displays (LCD). This screen measures up closest to the original OLED display specifications.
A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 1290 x 2796 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket Soft OLED |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7200K |
| Diagonal Size | 17.018cm |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 120 Hz |
| iFixit Part Number | IF479-003-1 |
Replacement Guides
iPhone 15 Pro Max Screen Replacement
Use this guide to replace a broken or cracked...
Time Required:1 - 2 hoursDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast shipping
Shipping within 24 hours, except weekends and holidays.
Compatibility
iPhone 15 Pro Max
A2849 US
A3105 Canada/Mexico/Japan/Saudi Arabia
A3106 Global
A3108 China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more