Always fast shipping from Sydney 🇦🇺
iPhone 12 mini Screen
$149.99


Condition: New
Part or Kit

OptionPart Onlyselected

OptionFix Kitnot selected
Style: LCD
Only 2 left in stock
Loading...
Frequently Bought Together
iPhone 12 mini Battery
Sale price $66.99
- Purchase with purpose! Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
- All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
- Ships from Sydney within 24 hours, excluding weekends and public holidays.
Replace a scratched or cracked front panel glass digitizer screen or a malfunctioning display with this aftermarket LCD screen. This part is compatible with an iPhone 12 mini.
- New parts tested to strict quality standards.
- 100% factory tested for display performance, including luminance and color balance.
- A 5.4 inch In-Cell LCD multitouch display offering an economical option for those trying to save while still wanting a quality product. This screen will be a little darker, the resolution a little lower, and will not have the distinct color of an OLED display.
A new screen and digitizer assembly will renew the appearance of your front panel, restore touch function, and eliminate the dead pixels or flickering on an aging display.
| Resolution | 1080 x 2340 |
|---|---|
| Display Panel | Aftermarket In-Cell LCD |
| Luminance | > 500 cd/m^2 (Nits) |
| Color Temperature | 6400K - 7600K |
| Diagonal Size | 5.4" |
| Color Gamut Range | > 100% Color Gamut Ratio of sRGB (0.11205) |
| Display Refresh Rate | 60 Hz |
| iFixit Part Number | IF442-004-9 |
Replacement Guides
iPhone 12 mini Screen Replacement
If your iPhone 12 mini screen is cracked, not...
Time Required:1 - 2 hoursDifficulty:Moderate
Service value proposition
Purchase with purpose
Repair makes a global impact, reduces e-waste, and saves you money.
Repair with confidence
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
Fast, local shipping
Ships from Sydney within 24 hours, excluding weekends and public holidays.
Compatibility
iPhone 12 mini
A2176 US
A2398 Canada/Japan
A2399 Global
A2400 China
Featured Products
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee
- Lifetime Guarantee

Lifetime Guarantee
We stand behind our tools. If something breaks, we'll replace it—for as long as you own the iFixit tool.
Learn more